Wyjazd do Wielkiej Brytanii h1
Wyjeżdżasz już do Wielkiej Brytanii na studia?
Poniżej znajdziesz co warto zabrać na Induction Week/Freshers Week lub po prostu proces Enrolment na uczelni.
Wszystkie informacje dostaniesz od uczelni mailem albo w liście, a jeśli do 1 września nic nie będzie, zadzwoń do działu Admissions i zapytaj o daty Enrolment.
Pamiętaj:
Na miejscu – dział „Admissions” lub „Student Office” lub SID (student infromation desk) odpowie na wszystkie Twoje pytania. Pamiętaj: kto pytanie nie błądzi a wszyscy chętnie Tobię pomogą 🙂
Oprócz wymaganego ubezpiczenie w brytyjskim NHS, za które musisz zapłacić, warto także mieć ubezpieczenie NNW (od nieszczęśliwych wypadków). Możesz to załatwić w Polsce przez Hestię, PZU czy ING. Polecamy Ci też uniwersalną kartę Euro26, oprócz ubezpieczenia daje wiele zniżek na terenie Europy.
Gdy pojawisz się na uczelni dostaniesz kartę studencką „Student Identity Card”, i dzięki niej możesz zarejestrować się do lokalnej przychodni NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) do lekarza GP (lekarz pierwszego kontaktu). W Anglii będziesz mieć podstawową opiekę zdrowotną, a dodatkowo w pracy Twój pracodawca będzie opłacał Twoje składki ubezpieczenia National Insurance.
NIN potrzebuje każdy zamierzający podjąć pracę na terenie Zjednoczonego Królestwa, a tą naprawdę Wam polecamy, bo pozwala to Wam uniezależnić się od rodziny i utrzymywać się samemu na dobrym poziomie.
Sam proces uzyskania numeru NIN, który jest numerem ubezpieczenia, nie jest skomplikowany, ale niestety dość czasochłonny. Proponujemy umówić się na spotkanie w lokalnym Job Centre jeszcze w Polsce i wybrać termin jak najbliższy Waszemu przyjazdowi do UK. Na wyrobienie Waszego numeru NIN trzeba potem czekać około 6 tygodni.
W teorii NIN nie jest potrzebny do pracy, ale w praktyce każdy pracodawca go wymaga. Wielu z nich jednak przyjmie Was do pracy na podstawie pisma, które dostaniecie z Job Centre potwierdzające ubieganie się o rzeczony numer lub potwierdzenia z uczelni, że zaczynacie studia od tego roku. W najgorszym wypadku zostanie od was pobrany tzw. emergency tax, który zostanie zwrócony Wam w kolejnej pensji, z już przyznanym odpowiednim tax code i NIN.